Czy ogrzewanie podłogowe się opłaca?

W dzisiejszych czasach możliwości ogrzewania pomieszczeń mamy dość dużo – grzejniki, pompy ciepła, a także może być to ogrzewanie podłogowe. Jest to przyjemna forma ogrzewania pomieszczeń. Ma ono wiele zalet, ale czy jest bardziej opłacalne od kaloryferów? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe zbudowane jest z układu rurek o określonej średnicy, które zalewane są w betonowej podłodze. Przez przewody, które ułożone są na warstwie izolacyjnej (styropian lub pianka poliuretanowa) przepływa czynnik grzewczy – woda. 

ogrzewanie podłogowe
Montaż podłogówki

Zalety podłogówki

Na wybór ogrzewania podłogowego decyduje się wiele osób, dlaczego? Poniżej znajdziecie listę zalet tego rozwiązania:

  • estetyka

Instalacja ogrzewania podłogowego jest estetyczna. Mówimy tutaj o tym, że ogrzewanie jest “schowane” pod podłogą, dlatego dużo łatwiej wykonać aranżację wnętrza. W przypadku kaloryferów musimy zaplanować dla nich miejsce, a ich zasłonięcie będzie wiązało się z utrudnieniem oddawania ciepła

 

  • długie utrzymanie temperatury

Zaletą podłogówki jest niewątpliwe długie utrzymywanie wysokiej temperatury. Nie mamy tutaj do czynienia z efektem, jaki daje “skręcenie grzejników”, czyli praktycznie natychmiastową utratą ciepła. 

 

  • równomierne rozmieszczenie ciepła

Przy podłogówce ciepło rozchodzi się poprzez całą podłogę, co ma znaczenie szczególnie przy dużych pomieszczeniach, w których do ogrzania trzeba byłoby zamontować wiele grzejników. 

 

  • pionowy rozkład temperatur

Ciepło w przypadku podłogówki rozchodzi się od stóp do głów, co jest korzystne dla naszego organizmu. Cieplej jest przy podłodze, a chłodniej przy głowie.

 

  • dla alergików

Podłogówka jest przyjazna dla alergików. Z powodu równego rozkłady temperatury ruch powietrza jest ograniczony do minimum – także unoszący się kurz.

 

  • komfort cieplny

Temperatura ogrzewania może być obniżona nawet o 2°C, co pozwala ograniczyć koszty ogrzewania

 

Oprócz zalet każde rozwiązanie ma także wady. Do minusów podłogówki należą: ograniczenie w zakresie wykończenia podłogi, a także konieczność wykonania instalacji przed ułożeniem podłogi. Na niekorzyść podłogówki przemawia także koszt inwestycji, który jest wyższy niż w przypadku użycia kaloryferów.

Grzejniki czy podłogówka?

Wiele osób ma dylemat pomiędzy podłogówką a kaloryferem. Przedstawiamy Wam główną różnicę pomiędzy tymi dwoma systemami grzewczymi. Ogrzewanie podłogowe jest przyjemne – ciepło pod stopami z pewnością spodoba się wielu ludziom. Natomiast przy grzejnikach tego nie odczujemy (chyba, że od podłogi nagrzanej w lecie przez słońce 🙂 ).

Wszystko to dzieje się za sprawą emisji ciepła. W przypadku grzejników jest to konwekcja, czyli ruch ogrzanego powietrza, który krąży po pokojach. Przy ogrzewaniu podłogowym jest to oddawanie ciepła poprzez promieniowanie. Mamy do czynienia tutaj z pionowym rozkładem temperatury (ciepło przechodzi od dołu do góry). Efektem tego jest cieplejsze powietrze przy stopach, a zimniejsze przy głowie, co korzystnie wpływa na nasz organizm.

Zaletą użycia kaloryferów jest swoboda w zakresie regulowania temperatury. Jeżeli jest za ciepło, po prostu przekręcamy kurek, jeżeli za zimno – odkręcamy. W przypadku podłogówki nie zrobimy tego w szybki sposób – podłoga wolno się nagrzewa, a także wolno ochładza. Kolejnym aspektem przemawiającym za użyciem grzejników jest możliwość ustawiania różnej temperatury w każdym pokoju. Przy podłogówce nie jest to takie łatwe.

Podsumowanie

To czy wybierzemy ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki zależy od własnych preferencji. Należy więc zastanowić się nad wyborem. Jeżeli chcecie zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, zapraszamy do nas. Oferujemy kompleksową usługę wraz z montażem. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania związane podłogówką. Nasze usługi wykonujemy na terenie Jasła, a także okolic.