Na czym polega serwis pieców i kotłów?

Kotły C.O.

Kotły to urządzenia grzewcze, które nazywamy także piecami. Są one niezbędne, by zapewnić nam ciepło podczas zimnych dni w roku. Na rynku występują różne rodzaje kotłów, a dzieli się je w zależności od nośnika ciepła, rodzaju paliwa, a także innych czynników np. kotły węglowe, kotły gazowe, a także kotły elektryczne.

Serwis kotła

Nowoczesne piece to urządzenia, które nie psują się zbyt często. Zazwyczaj są bezawaryjne. Żeby jednak służyły one przez długi czas, należy o nie dbać. Przeglądy powinno wykonywać się co najmniej raz w roku. Najlepiej, gdy serwisu kotła dokona fachowiec, który dobrze się na tym zna. Oceni on stan kotła, a także zdiagnozuje ewentualne usterki.

Kiedy wykonać przegląd kotła?

Konserwację i serwis kotła najlepiej przeprowadzić latem, przed sezonem grzewczym. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek zimą – gdyby nasz piec odmówił posłuszeństwa. Regularna konserwacja kotła potwierdzi również jego sprawność, bezpieczeństwo, a także zapewnia jego długie użytkowanie.

Jak wygląda serwis kotłów?

Różni się on w zależności od pieca:

  • piec gazowy – w tym przypadku pomoc przyda się, gdy zauważymy pierwsze oznaki problemów. Kocioł może się nie włączać lub nie wyłączać, możliwe jest też, że nie grzeje on prawidłowo. Często źródłem problemu może być za niskie ciśnienie gazu, zapowietrzenie instalacji albo nieprawidłowe odprowadzenie spalin

 

  • piece na paliwa stałe – są one bardziej narażone na zabrudzenia, ze względu na rodzaj paliwa. Zanieczyszczenia często są powodem usterek. Konserwację pieców na węgiel, pellet itp. należy przeprowadzać regularnie, a także pamiętać o dokładnym czyszczeniu.

Konserwacja kotła

Podczas eksploatacji kotłów centralnego ogrzewania należy pamiętać o jego czyszczeniu. Pozwoli to na uniknięcie awarii, a także na jego długie użytkowanie. Takie czyszczenie powinno przeprowadzić się po sezonie grzewczym. Do najważniejszych elementów wymagających konserwacji należą kanały konwekcyjne, mechanizm podający paliwo, wnętrze pieca, czy też połączenie kotła z przewodem kominowym.

Jeżeli potrzebujecie pomocy przy piecach zgłoście się do JanDro. Zajmiemy się serwisem, usterkami, a także pomożemy w wyborze nowego urządzenia grzewczego.

serwis pieca Jasło