Jak wyczyścić piec – konserwacja kotła po sezonie
Trwa lato, a to najlepszy okres na zadbanie o swoje urządzenie grzewcze – w tym przypadku o piec centralnego ogrzewania. W kotłach na paliwa stałe gromadzą się różne zanieczyszczenia takie jak sadza, czy popiół. Po sezonie grzewczym powinniśmy zadbać, by zakonserwować, a także wyczyścić piec. Pomoże nam to uniknąć usterek, zwiększy wydajność urządzeń, a także ich żywotność.
Dlaczego czyszczenie kotła c.o. jest ważne?
Wybierając nowy kocioł, kierujemy się jego parametrami, które świadczą o wydajności, sprawności, a także posiadającego różne dodatkowe funkcje. Każdy piec wraz z biegiem czasu zużywa się. Jeżeli nie będziemy o niego odpowiednio dbać, straci on na swojej jakości oraz efektywności.
Każdy rodzaj pieca wymaga konserwacji i czyszczenia. Częstotliwość wykonywania tego zadania zależy od paliwa używanego przez kocioł. W przypadku piecyków na paliwa płynne ich czyszczenie przebiega rzadziej.
W przypadku kotłów na paliwa stałe, takie jak węgiel, pellet lub ekogroszek mamy więcej do zrobienia. Urządzenia tego typu cechują się tym, że podczas ich użytkowania powstają różne zanieczyszczenia takie jak sadza, czy popiół przyczepiające się do poszczególnych elementów pieca.
Warto również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zdrowiu. Jeżeli zapomnimy o regularnym czyszczeniu pieca, możemy być narażeni na wdychanie szkodliwych substancji, które zamiast do komina (ze względu na niego zanieczyszczenie), będą trafiać do naszego organizmu. Zanieczyszczenie kotła może również powodować to, że do środowiska będzie ulatniało się więcej szkodliwych substancji.
Jak często czyścić kocioł?
Żeby uniknąć powyższych problemów i zachować wydajność kotła czyszczenie należy wykonać optymalnie raz w roku – po sezonie grzewczym. Lato będzie dobrym okresem – będziemy przygotowani do nowego sezonu, a także unikniemy niespodziewanej awarii w zimie.
Od czego zacząć czyszczenie kotła?
Zacznij od komina! Podczas czyszczenia komina zanieczyszczenia spadną do kotła, z którego później je opróżnisz. W przeciwnym razie, jeżeli zaczniesz od czyszczenia kotła, będziesz musiał zrobić to dwa razy, ponieważ odpady z komina trafią wprost do kotła.
Jeżeli w kominie znajduje się smoła, można ją wyczyścić przy pomocy specjalnych środków. Ich zastosowanie sprawia, że smoła staje się sucha i krucha, a to umożliwia usunięcie jej różnego rodzaju szczotkami. Żeby jednak uniknąć osadzania się smoły w przyszłości, należy dostosować sposób palenia w piecu np. nie palić mokrym drewnem. Przyczyną, dlaczego smoła osadza się w kominie może być również źle dobrany piec albo nieodpowiednia technika spalania.
Po dokładnym wyczyszczeniu komina możemy zająć się kotłem. Po pierwsze należy wygarnąć odpady, które spadły z przewodu kominowego. Następnie możemy przejść do czyszczenia wnętrza kotła. Najlepiej jest to robić twardą, drucianą szczotką. Na rynku możemy znaleźć również różne preparaty, które pomogą nam w usunięciu zanieczyszczeń. Nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie i zadbaj o to, by przewietrzyć kotłownię.
Serwis kotła
Czyszczenie kotła możemy również powierzyć serwisantom. Zajmą się oni zarówno kontrolą oraz konserwacją. Powierzenie tej pracy specjalistom pozwoli na wyeliminowanie ewentualnych usterek przed zimą. Serwisant zatroszczy się o każdy element pieca – kocioł, czy palnik zostaną rozebrane oraz odpowiednio oczyszczone. W razie nieprawidłowości będzie można wymienić konkretne komponenty.