„Czyste powietrze” Jasło  – jak można skorzystać z dofinansowania?

Co to jest program „Czyste powietrze”?

Czyste powietrze” to program rządowy, którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery. Ma on w głównej mierze przyczynić się do poprawienia jakości powietrza w kraju, chroniąc go przed nadmiernym powstawaniem smogu. W ramach programu można uzyskać dofinansowania na przeprowadzenie termomodernizacji budynków mieszkalnych,. Obejmują one działania takie jak wymiana starych pieców gazowych na nowocześniejsze i bardziej ekologiczne ogrzewanie.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Na dofinansowanie z programu „Czyste powietrze” mogą liczyć właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. A także właściciele wyodrębnionych lokali mieszkalnych w takim domu (z osobną księgą wieczystą). Program przeznaczony jest dla osób, chcących uzyskać wsparcie finansowe w termomodernizacji budynku mieszkalnego. Obejmuje to między innymi wymianę starych, nieefektywnych pieców, które zanieczyszczają atmosferę szkodliwymi spalinami. A także instalację nowocześniejszych źródeł ciepła, do których należą np. pompy ciepła.

czyste powietrze

Jakie warunki trzeba spełniać?

Aby skorzystać z dofinansowania na wymianę pieców i termomodernizację budynku mieszkalnego, należy spełniać kilka warunków. Należy być właścicielem lub współwłaścicielem modernizowanego budynku mieszkalnego. Albo posiadać wyodrębniony lokal mieszkalny w budynku jednorodzinnym z osobną księgą wieczystą. Istotne jest również spełnianie warunków dochodowych określających, z którego poziomu dofinansowania dana osoba może skorzystać. Istnieją trzy poziomy dofinansowań programu „Czyste powietrze” przedstawiające się następująco:

Podstawowy poziom dofinansowania

Dofinansowanie podstawowe przeznaczone jest dla osób fizycznych, których roczny dochód nie przekracza 135 000 zł.

Podwyższony poziom dofinansowania

Podwyższony poziom dofinansowania kierowany jest do osób fizycznych, których przeciętny miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 1894zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2651zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Najwyższy poziom dofinansowania

Najwyższy poziom dofinansowania jest dla osób, których przeciętny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty 1090zł w gospodarstwach wieloosobowych lub 1526zł w gospodarstwach jednoosobowych.

 

Czym jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to proces analizy i oceny budynku pod kątem energooszczędności. Wykonując taki audyt, jesteśmy w stanie określić stan budynku i jego możliwości minimalizacji zużycia energii, poprzez zastosowanie określonych prac termomodernizacji. Audyt energetyczny jest niezbędnym do wykonania procesem, kiedy zamierzamy starać się o dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”.

Gdzie złożyć wniosek programu „Czyste powietrze” w Jaśle?

Wniosek o dofinansowanie z programu można złożyć w Urzędzie Gminy Jasło mieszczącego się przy ulicy Słowackiego 4. W JanDro zajmiemy się Państwa dokumentacją potrzebną do udzielenia wsparcia finansowego, pomożemy przy wypełnianiu i składaniu wniosków oraz wyjaśnimy istotne kwestie dotyczące programu „Czyste powietrze”. Zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi fachowcami, którzy pomogą Państwu przejść przez cały proces.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + 18 =