Klimatyzacja w bloku – gdzie można zamontować klimatyzator?
Kiedy za oknem powoli topnieją śniegi, a pierwsze cieplejsze promienie słońca zaglądają do naszych domostw, wielu z nas rozmyśla o zbliżającym się lecie. Zbliżające się upalne dni sprawiają, że mnóstwo osób rozmyśla o montażu klimatyzacji, aby nieco uchronić się przed duchotą i gorącem w swoich czterech ścianach. Idealnym momentem są więc zbliżające się miesiące, aby zaplanować i zainwestować w klimatyzację, która jest świetnym udogodnieniem i zdecydowanie opłacalnym przedsięwzięciem. Komfort, jaki zapewnia klimatyzator w upalne dni, to pochodna inwestycji, którą możemy zaplanować i wdrażać, zachowując jednakże pewne warunki. Jeżeli jesteśmy właścicielami mieszkania w bloku, czeka nas bez wątpienia przeprawa z zarządcą wspólnoty mieszkaniowej. Należy również zastanowić, jakie miejsce na montaż klimatyzacji będzie najodpowiedniejsze.
Klimatyzacja w bloku na balkonie
Klimatyzacja w bloku na balkonie to jeden z prostszych metod montażu. Balkon należący do lokalu zamieszkałego przez właściciela, który decyduje się na montaż klimatyzatora, to miejsce, na którym można postawić jednostkę zewnętrzną. Mimo że wewnętrzna część balkonu wlicza się do lokalu, a nie do nieruchomości wspólnej, to warto o montażu klimatyzatora poinformować zarządcę budynku. Należy również mieć na uwadze, że wspólnoty mieszkaniowe mogą mieć określone parametry takich urządzeń, które mogą być zainstalowane. Mogą one dotyczyć poziomu hałasu klimatyzatora lub sposobu odprowadzania skroplin z urządzenia. Właściciel klimatyzacji powinien zadbać o to, aby powstające woda nie skraplała się na niższe piętra, tym samym zalewając sąsiadów i elewacje budynku.
Klimatyzacja na elewacji bloku
Trudniejszą kwestią może być montaż klimatyzacji na elewacji budynku. Jeśli mieszkanie, które nie posiada balkonu lub balkon jest niewielkich rozmiarów, jedyną opcją jest zamontowanie urządzenia klimatyzacyjnego na ścianie budynku. Uzyskanie na takie działania zgody ze strony wspólnoty mieszkaniowej jest niezbędne. Elewacja budynku traktowana jest jako powierzchnia wspólna, dlatego by móc rozważać montaż klimatyzacji, na samym początku warto skontaktować się z przedstawicielem wspólnoty mieszkaniowej, a także zarządcą budynku. Jeśli mieszkanie należy do spółdzielni, wszelkich informacji należy szukać właśnie w biurze spółdzielni. Każda wspólnota mieszkaniowa może mieć bowiem inne zasady i wymagania, co do montowanych urządzeń klimatyzacyjnych. Osoba odpowiedzialna za zarządzanie budynkiem powinna przekazać właścicielowi obowiązujący regulamin i wskazać, jakiego typu urządzenia mogą zostać zainstalowane. Każda spółdzielnia może mieć bowiem inne wymagania co do parametrów klimatyzatora. Urządzenie może mieć ściśle określoną wielkość, poziom hałasu, sposób skraplania wody, a nawet ściśle ustalone miejsce możliwego montażu. Najlepiej jest wybrać kilka interesujących nas modeli z dokładnymi parametrami i napisać wniosek, w którym je zamieścimy. Warto również uzyskać zgodę od sąsiadów, która często jest wymagana, kiedy klimatyzacja ma być montowana na elewacji budynku. Po przygotowaniu takiego wniosku z dołączoną zgodą od sąsiadów pozostaje tylko złożenie pisma w biurze spółdzielni i oczekiwanie na opinię zwrotną zarządcy budynku.
Montaż klimatyzacji w bloku z JanDro
Uzyskanie zgody na klimatyzację do mieszkania w bloku może wydawać się trudne i czasochłonne. Warto jednak rozważyć inwestycje w urządzenia klimatyzacyjne. Zwłaszcza że rozpoczyna się cieplejszy sezon. Jeśli nie jesteś pewien, jaki klimatyzator będzie odpowiedni do Twojego mieszkania, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści pomogą Ci w doborze urządzeń, które będą spełniały wymagania spółdzielni. Zapewnią również sprawny montaż klimatyzacji w Twoim mieszkaniu.