Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?

Temat montażu instalacji paneli fotowoltaicznych od kilku lat stale powraca. Niezwykle popularne rozwiązanie, mające na celu zmniejszenie rachunków za prąd, to inwestycja, która ma nie tylko realny wpływ na ochronę środowiska, ale także znacząco wpływa na budżet domostwa. Czy jednak montaż fotowoltaiki zawsze jest opłacalny? Kiedy inwestycja ma szansę się nie zwrócić i jak temu zapobiegać?

Niskie nasłonecznienie i krótsze dni

Panele fotowoltaiczne potrzebują dostępu do słońca. Okolica mało nasłoneczniona może uniemożliwiać efektywne działanie fotowoltaiki, która potrzebuje w pełni wykorzystywać energię słoneczną, aby być rzeczywiście opłacalną inwestycją. Okoliczne wysokie drzewa, bliska odległość wysokich budynków czy inne przeszkody stojące w niedalekiej odległości i zacieniające miejsce instalacji paneli – to wszystko może obniżyć wydajność fotowoltaiki i inwestycja w nią może okazać się zupełnie bezzasadna. Warto rozważyć zatem wszelkie aspekty, które mogą negatywnie wpływać na działanie fotowoltaiki. Niestety są również kwestie, na które nie mamy żadnego wpływu. Krótkie dni występujące w pewnych porach roku mogą znacząco ograniczać produkcję energii. 

Niskie rachunki za prąd

Instalacja paneli fotowoltaicznych to nie tylko ekologiczne rozwiązanie dla gospodarstw chcących mieć realny wpływ na środowisko. Energia wytwarzana dzięki instalacji fotowoltaicznej ma także na celu znaczne obniżanie wydatków za prąd. Inwestycja w fotowoltaikę może okazać się nieopłacalna, jeśli rachunki za prąd wynoszą nie więcej niż 100 do 150 złotych miesięcznie. Z ekonomicznego punktu widzenia taka instalacja jest niewydajna. Potrzebna byłaby bardzo mała instalacja, a czym mniejsze części, tym cena inwertera, konstrukcji czy paneli będzie wyższa. W dodatku należy doliczyć koszty instalacji, które nie będą znacząco się różnić od ceny montażu paneli fotowoltaicznych o większej mocy.

Nieodpowiednia konstrukcja dachu

Konstrukcja dachu również ma bardzo duże znaczenie w montażu fotowoltaiki. Niektóre dachy posiadające niewłaściwe nachylenie mogą skutecznie uniemożliwić instalację paneli. Nie bez znaczenia jest również kierunek padania promieni słonecznych. Fotowoltaika zainstalowana w południową stronę będą bardziej efektywne. Ewentualnym kierunkiem może być wschód lub zachód, ale raczej odradza się montaż paneli na północy.

 

Istnieje rozwiązanie, gdzie można wykorzystać panele na północy, jeśli z jakiegoś powodu nie można zainstalować ich na południu. W sprzedaży dostępne są modele, które mają zwiększoną efektywność przy słabszym nasłonecznieniu. Stosowana w nich technologia umożliwia pobór energii słonecznej w zacienionych miejscach. Inwestycja jednak w tego typu panele wiąże się z większymi kosztami. Są to modele nowocześniejsze, które wydajnościową mają odpowiadać panelom, które montowane są w dobrze nasłonecznionych miejscach. Jeśli zatem konstrukcja dachu nie pozwala na montaż w południowych kierunkach, można zawsze rozważyć opcję z panelami fotowoltaicznymi o zastosowanej technologii efektywności w miejscach, gdzie dopływ promieni słonecznych jest mniejszy (czyli na przykład na omawianym przykładzie miejsca od północnej strony budynku).

Planowana przeprowadzka

Zwrot inwestycji z montażu fotowoltaiki nie jest widoczny od razu. Aby zauważyć realny zwrot i oszczędności należy odczekać przeciętnie od 5 do 8 lat. Czas ten może się jednak wydłużać i być zależne od wielu czynników. Przez popularność fotowoltaiki w ostatnich latach ceny komponentów przez wielu producentów zostały znacznie obniżone. Ceny prądu jednak stale rosną, dlatego inwestycja i tak z biegiem lat może się okazać opłacalna. Co, jeśli jednak właściciele domów planują wyprowadzkę? Czy warto w takim momencie instalować panele, skoro oscylujący czas zwrotu z inwestycji waha się w granicach 8 lat lub więcej? Bez wątpienia taka instalacja może podnieść wartość nieruchomości. Nie zawsze jednak może to być zwrot, o jakim początkowo się myślało.

Montaż fotowoltaiki na dachu domu

Remont dachu

Zdecydowanie nieopłacalnym przedsięwzięciem jest instalacja fotowoltaiki, kiedy planowany jest remont dachu. Demontaż i ponowny montaż to dodatkowy koszt. Dlatego, jeśli planujemy wymianę dachu, warto zastanowić się, czy warto inwestować w fotowoltaikę. Znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem może się okazać montaż fotowoltaiki i wykorzystanie nowocześniejszych rozwiązań podczas remontu. 

Niewłaściwy montaż instalacji

Inwestycja w panele fotowoltaiczne może się również nie zwracać, kiedy panele zostaną niewłaściwie ułożone. A miejsce wybrane do instalacji będzie nieodpowiednie – najczęściej chodzi o zbytnie zacienienie powierzchni. Zbyt mała moc instalacji w stosunku do zużywanego prądu również może okazać się nieopłacalna. Dlatego wybór odpowiednich komponentów jest bardzo istotny. Montaż paneli fotowoltaicznych powinien odbywać się przez profesjonalną firmę, posiadającą doświadczenie i wiedzę. Dobrze wykorzystane rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb i warunków jest również bardzo istotnym elementem, aby fotowoltaika była inwestycją, która będzie po pewnym czasie przynosić widoczne oszczędności.

Czy warto instalować fotowoltaikę w 2024 roku?

Analiza powyższych punktów przed inwestycją w fotowoltaikę może uchronić przed wieloma niechcianymi problemami, które mogą wyniknąć, jeśli montaż nie będzie dobrze przemyślany. Fotowoltaika nie zawsze jest opłacalna, ale dostosowanie odpowiednich rozwiązań i przemyślenie powyższych punktów może pomóc uniknąć pewnych błędów. Dla wielu domostw taka inwestycja będzie naprawdę świetnym pomysłem, który dodatkowo wpływa pozytywnie na ekologię i przy odpowiednim rozważnym montażu może znacznie wpłynąć na oszczędności domowe.