Jak odprowadzić skropliny z klimatyzacji?

Klimatyzacja ochładzająca pomieszczenia w upalne dni to udogodnienie, które cieszy się dużym zainteresowaniem. Na montaż klimatyzacji decyduje się wielu właścicieli nieruchomości. Klimatyzacja świetnie sprawdza się w domach, mieszkaniach, ale również w biurach czy sklepach. Skutecznie chłodzi i daje przyjemnie orzeźwienie, podczas gdy za oknem nastają wysokie temperatury. Problemem mogą być natomiast skropliny, które są nieodłącznym elementem pracy klimatyzatora. Odprowadzenie skroplin jest ważną kwestią, którą należy ustalić na początku montażu. Istnieje kilka metod odprowadzania skroplin i w głównej mierze najoptymalniejsza opcja uzależniona jest od miejsca montażu klimatyzacji.

Skąd biorą się skropliny?

Każdy klimatyzator podczas pracy powoduje, że powstają skropliny. Jest to naturalne zjawisko powstające w efekcie skraplania się wilgoci w wymienniku ciepła klimatyzatora. Ilość powstających skroplin uzależniona jest od wilgoci panującej w pomieszczeniu oraz temperaturze. Zbierające się skropliny to nic innego jak woda, która gromadzi się w zbiorniku i musi zostać z niego odprowadzona. Instalacja klimatyzatora powinna więc obejmować prawidłowe odprowadzenie skroplin i być zaplanowana przed montażem. 

Jakie są metody odprowadzania skroplin?

Odprowadzenie skroplin z jednostki wewnętrznej klimatyzacji jest konieczna do prawidłowego jej funkcjonowania. Zbierająca się ciecz początkowo przenoszona jest na tacę ociekową, która znajduje się pod parownikiem. Z tamtego miejsca powinna zostać przeniesiona poza klimatyzator. 


Odprowadzenie skroplin do kanalizacji jest metodą zdecydowanie bardzo popularną i szeroko stosowaną. Nie wszędzie jednak jest możliwa do wykonania. Problemy przeważnie napotykają właściciele bloków, gdzie podłączenie do istniejących źródeł kanalizacji nie jest takie proste, zwłaszcza kiedy montaż klimatyzacji odbywa się w użytkowanym już mieszkaniu. Prostsze może okazać się podłączenie do kanalizacji, kiedy mieszkanie jest w stanie deweloperskim lub przechodzi prawdziwie generalny remont. Nie jest to jednak stuprocentowa pewność, że taka instalacja będzie możliwa, należy każdą sytuację przeanalizować z osobna. Podłączenie grawitacyjne powinno zostać zastosowane i podpięte do pionu kanalizacyjnego, a także należy zamontować w takim rozwiązaniu syfon, aby nieprzyjemne zapachy z klimatyzacji nie dostawały się do klimatyzacji. 


Odprowadzenie skroplin do zbiornika zewnętrznego jest rozwiązaniem stosowanym rzadziej niż podłączenie do kanalizacji, ale wciąż możliwym. Zbiornik może zostać zamontowany na zewnątrz budynku. Należy jednak pamiętać, że trzeba go co jakiś czas opróżniać. A w czasie dużych upałów zbiornik będzie się wypełniał wodą znacznie szybciej. Taką zebraną wodę można jednak ponownie wykorzystać. Woda z klimatyzatora nie nadaje się do picia przez ludzi ani zwierzęta domowe, gdyż może zawierać zanieczyszczenia z powietrza. Badania jednak wykazały, że wodą powstałą ze skroplin można podlewać kwiaty. Można oczywiście przed użyciem sprawdzić jakość wody, zwłaszcza kiedy podejrzewa się, że klimatyzator mógł ulec uszkodzeniu. Wówczas taka woda nie będzie zbyt bezpieczna również dla środowiska. Ponowne wykorzystanie wody jest niezwykle ekologicznym rozwiązaniem i polecane jest osobom, które mieszkają w domu, posiadają duży ogród i często podlewają kwiaty. Wodą ze skroplin można również umyć samochód czy wykorzystać do ogólnego użytku w czyszczeniu gospodarstwa domowego. Nie zaleca się co prawda do używania jej w myciu naczyń, czy do prania ubrań. Jednak bez problemu można wykorzystać ją do podłóg, czyszczenia parapetów, posadzek czy innych elementów w domu.


Odprowadzanie skroplin za pomocą pompki jest rozwiązaniem stosowanym w miejscach, gdzie zastosowanie grawitacyjnego odpływu nie jest możliwe do wykonania. Pompki odprowadzające skropliny są przeważnie małymi urządzeniami, montowanymi w podwieszanych sufitach, obok klimatyzatora lub w jego obudowie. Charakteryzują się dosyć cichą pracą i nie generują wysokich kosztów za energię elektryczną. Pompki często są stosowane w przypadku instalacji, gdzie montowane jest wiele klimatyzatorów z jedną jednostką zewnętrzną i kilkoma wewnętrznymi. Każde rozwiązanie powinno być jednak wybrane po analizie całego projektu i możliwości, jakie mogą być podjęte podczas montażu.

Klimatyzacja na budynku

Jaka metoda odprowadzania skroplin z klimatyzacji jest najlepsza

Wszystko zależy od miejsca oraz możliwości montażowych klimatyzatora. Klimatyzacja montowana w blokach może mieć problem z podłączeniem do kanalizacji. Stosowanym rozwiązaniem w tym przypadku jest umieszczenie zewnętrznego zbiornika na balkonie, jednak nie zawsze spółdzielnie na to zezwalają. Taki zbiornik trzeba opróżniać, aby woda nie zaczęła ściekać po elewacji budynku, zalewając sąsiadów. Zbiornik zamontowany na zewnątrz ma większy sens natomiast w przypadku domów, zwłaszcza jeśli właściciele często używają wody do podlewania ogrodu lub czyszczenia miejsc w gospodarstwie domowym. Może się okazać, że taki zbiornik będzie świetnym ekologicznym rozwiązaniem, ale również należy pamiętać, że musi on być co jakiś czas opróżniany. Zwłaszcza w lecie, kiedy temperatura jest wysoka, a klimatyzator pracuje z większą mocą, wytwarzając tym samym większą ilość skroplin. Podłączenie do klimatyzacji wydaje się prostszym rozwiązaniem i jest zdecydowanie częściej stosowane. Wszystko jednak zależy od możliwości montażu.

 

Warto do montażu klimatyzacji zatrudnić firmę, która ma doświadczenie i będzie wiedziała, jak najlepiej poprowadzić element odpowiedzialny za skraplanie się wody. Doświadczeni specjaliści również powinni doradzić najlepszą opcję wyboru podłączenia takiego skraplacza – czy lepszym rozwiązaniem będzie podpięcie do kanalizacji, czy jednak zbiornik zewnętrzny. Wszystko zależy indywidualnie od projektu i nie da się jasno sprecyzować, jakie rozwiązanie będzie najoptymalniejsze bez uprzedniej analizy miejsca i przeznaczenia klimatyzacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + cztery =