Jak założyć fotowoltaikę?
Wstęp
Fotowoltaika obecnie jest zakładana na większości domów i budynków – jest ona bardzo popularna. Wynika to z tego, że jest po prostu opłacalna. W latach 2019 – 2021 popularność fotowoltaiki była jeszcze bardziej wysoka niż zwykle. Działo się to za sprawą korzystnych rozliczeń za nadprodukcję prądu oraz hojne dopłaty i dotacje.
Jak działają instalacje fotowoltaiczne?
W skrócie fotowoltaika to produkowanie energii elektrycznej z niewyczerpanego źródła energii, jakim są promienie słoneczne. Zgromadzona energia może posłużyć do wielu rzeczy – od zasilenia niewielkich urządzeń takich jak zegarki do ogrzewania budynków i wody.
Pozyskiwanie energii elektrycznej można podzielić na etapy. Pierwszy z nich i zjawisko zachodzące w ogniwach fotowoltaicznych, gdzie energia słońca zostaje przekształcona w prąd stały, który przekazywany jest do falownika. Zadaniem tego urządzenia jest przemiana prądu stałego w prąd zmienny, czyli taki który możemy użyć w naszym domu.
Jaka moc fotowoltaiki jest potrzebna?
Żeby określić jaką mocy instalacji fotowoltaicznej potrzebujemy, musimy stwierdzić ile energii zużywamy rocznie. Ta wiedza stanowi punkt wyjścia, aby określić moc planowanej instalacji. Te informacje znajdziesz w rachunku za prąd, który na pewno posiadasz. Najprostsze szacowanie wygląda w następujący sposób: roczne zużycie prądu pomnóż przez 1,2 i podziel przez produkcję roczną z kW.
Przykład:
Rocznie zużywamy 3000 kWh prądu
Szacowana produkcja z instalacji to 1000 kWh na 1kW
3000 kwH x 1,2 / 1000 kWh = 3,4 kW
Wniosek: Będziemy potrzebować instalacji fotowoltaicznej o mocy przynajmniej 3,4kW.
Wyliczenia te są jednak szacunkowe. Należy pamiętać, że 1000kWh produkcji z instalacji to moc przy spełnieniu określonych warunków. Przede wszystkim ma na to wpływ odpowiednie ułożenie paneli względem słońca. Jeżeli więc panele fotowoltaiczne będą w lokalizacji, gdzie słońce nie dociera przez większość czasu – szacowana produkcja spadnie.
Lokalizacja fotowoltaiki
Jak wyżej zostało wspomniane, należy pamiętać o odpowiedniej lokalizacji fotowoltaiki. Jeden kW fotowoltaiki to około 5 metrów kwadratowych powierzchni. Należy więc znaleźć takie miejsce, które będzie miało wystarczająco dużo przestrzeni, a przede wszystkim będzie wystawione na promienie słońca. Nawet cień z jednego drzewa, a nawet gałązki może pogorszyć efektywność instalacji. Zazwyczaj najlepszym miejscem na ułożenie paneli fotowoltaicznych jest więc dach.
Warto także pamiętać, że panele fotowoltaiczne mają swoją wagę. Jeden panel waży około 20kg, dlatego ważna jest nośność dachu. Warto to skonsultować z doświadczonymi fachowcami, którzy pomogą znaleźć odpowiedni miejsce na zamontowanie fotowoltaiki.
Odpowiedni sprzęt i wykonawca instalacji fotowoltaicznej
Na rynku występuje wielu producentów paneli fotowoltaicznych. Polecamy skierować się do specjalistów, którzy znają się na fotowoltaice i na urządzeniach występujących na rynku. W JanDro z pewnością odpowiemy na wszystkie pytania i polecimy najlepszy sprzęt. Warto także inwestować w nowe panele fotowoltaiczne, jeżeli chcemy skorzystać z różnych ulg i dotacji.
Zakładając fotowoltaikę, warto znaleźć odpowiedniego wykonawcę, który zajmie się kompleksową instalacją. Fotowoltaika jest bardzo popularna, dlatego też “fachowców” nie brakuje. Warto zwrócić uwagę na ich doświadczenie i to jak obchodzą się z panelami. W JanDro zrealizowaliśmy już wiele instalacji fotowoltaiki – zapraszamy do sprawdzenia naszych realizacji i kontaktu.