Nieprzyjemny lub dziwny zapach z klimatyzacji w domu?
W upalne dni lub noce klimatyzacja potrafi być zbawiennym urządzeniem, które zapewnia przyjemne ochłodzenie w zbyt nagrzanych czterech ścianach. Czasami bywa jednak tak, że z urządzenia klimatyzacyjnego wydobywają się nieprzyjemne zapachy. Dziwny zapach z klimatyzacji w domu może mieć kilka podłoży, a my przyjrzymy się tym najczęściej pojawiającym się problemom i zasugerujemy, jak sobie z taką niemiłą wonią poradzić.

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji w domu — skąd się bierze?
Wydobywający się nieprzyjemny zapach z klimatyzacji w domu to dosyć powszechny problem, który może być groźny dla naszego zdrowia, bezpieczeństwa lub wydajności i żywotności urządzenia. Nieprzyjemny zapach może być skutkiem następujących sytuacji:
Zanieczyszczony filtr powietrza
Dziwny zapach z klimatyzacji w domu może oznaczać problemy z filtrami. Filtry to jedne z kluczowych elementów klimatyzatora, które odpowiadają za oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń. Dzięki ich sprawnemu funkcjonowaniu otrzymujemy czyste, zdrowe powietrze w pomieszczeniu. Filtry w klimatyzatorze jednak nie tylko chronią nas przed zanieczyszczeniami, ale mają również ogromne znaczenie dla ochrony samego urządzenia. Brak filtrów mógłby negatywnie wpływać na elementy wewnętrzne klimatyzatora — zbierający się kurz na parowniku i wentylatorach mógłby prowadzić do zmniejszenia wydajności, a nawet doprowadzić do awarii.
Dbanie o filtr powietrza jest konieczne, jeśli chcemy cieszyć się sprawnym urządzeniem i czystym chłodnym powietrzem bez nieprzyjemnych woni. Zanieczyszczony filtr zwiększa zagrożenie dla zdrowia. Może powodować zaostrzenie się astmy i alergii u osób borykających się z problemami zdrowotnymi. Domownicy mogą odczuwać również zmęczenie, bóle głowy, infekcje dróg oddechowych mogą być częstsze i bardziej uciążliwe. Dla urządzenia taki stan rzeczy również nie jest dobry — klimatyzator może się przegrzewać, efektywność w jego działaniu może spaść, może dojść do korozji parownika i ogólnego skrócenia żywotności.
Rozwój pleśni i grzybów
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji w domu może też być spowodowany tym, że w klimatyzatorze rozwija się pleśń i grzyby. Dzieje się tak dlatego, że działanie klimatyzatora opiera się na wymianie ciepła, co powoduje zaś skraplanie wody na parowniku. Skropliny powinny trafić do specjalnej tacy ociekowej i zostać odprowadzone. Jeśli jednak istnieje awaria w tym obszarze, lub proces jest z jakiegoś powodu zakłócony, to może prowadzić to do powstawania wilgotnego i ciepłego miejsca, które jest wręcz rajem dla rozwoju grzybów i pleśni.
Jak można rozpoznać, że w naszym urządzeniu mogło dojść do rozwoju bakterii i grzybów? Pierwszym z sygnałów może być zapach stęchlizny i wilgoci, który jest bardzo charakterystycznym brzydkim zapachem. Objaw ten może pojawić się zaraz po włączeniu i nasilać w czasie pracy urządzenia. Wdychanie takich zapachów może być bardzo szkodliwe dla zdrowia — może prowadzić to do reakcji alergicznych i chorób układu oddechowego. Rozwijające się grzyby i pleśń są niesprzyjające również dla samego urządzenia, którego elementy mogą ulegać korozji. Urządzenie może działać ze znacznie zmniejszoną wydajnością, co z kolei może przekładać się na zwiększenie zużycia energii — klimatyzator będzie pobierał więcej prądu, aby uzupełnić braki wydajnościowe, a to doprowadza natomiast do niekorzystnego zwiększenia się rachunków za energię elektryczną. W skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego zatkania odpływu skroplin.
Regularne czyszczenie filtrów, serwis całej jednostki przynajmniej raz w roku, osuszanie urządzenia specjalnym trybem, czy regularny monitoring odpływu skroplin lub dezynfekcja preparatami grzybobójczymi (specjalnymi środkami przeznaczonymi do czyszczenia klimatyzacji), może pomóc zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów. Regularna konserwacja to klucz do utrzymania urządzenia w dobrym stanie i zapewnieniu czystego, zdrowego powietrza domowników przebywającym w pomieszczeniu z uruchomioną klimatyzacją.
Przegrzewanie się podzespołów lub inne problemy elektryczne
Klimatyzator to urządzenie składające się z wielu podzespołów, które jednak niekiedy mogą ulec uszkodzeniu lub posiadać wadę fabryczną. W przypadku kiedy dochodzi do sytuacji, że po uruchomieniu klimatyzatora z urządzenia wydobywa się charakterystyczny swąd przypominający palony plastik lub gumę, może to oznaczać przegrzewanie się komponentów elektrycznych lub zwarcie. Jest to poważny sygnał, którego nie można ignorować!
Zapach spalenizny i plastiku może oznaczać problemy elektryczne. Ich przyczyną może być przeciążenie sieci elektrycznej, brudne filtry, zwarcie lub zużycie komponentów. W takich sytuacjach wystąpić może ryzyko pożaru! Należy zaprzestać używania klimatyzatora i niezwłocznie zgłosić się o pomoc do specjalistów od klimatyzacji.