Wady i zalety fotowoltaiki

Fotowoltaika to prawdziwa rewolucja energetyczna, która zyskała uznanie na całym świecie. Choć rozwój fotowoltaiki można podzielić na kilka etapów, a historia nowoczesnej fotowoltaiki w Stanach Zjednoczonych sięga lat 50, tak w Polsce popularność tego rozwiązania zaczęła być widoczna kilka lat temu. Panele słoneczne posiadają wiele zalet, ale jak to z takim rozwiązaniami często bywa, nie można było uniknąć również wad. W poniższym artykule przyjrzymy się panelom fotowoltaicznym z dwóch perspektyw — odniesiemy się do niewątpliwych zalet fotowoltaiki, ale również nie pominiemy widocznych wad.

Zalety paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika to rozwiązanie cieszące się dużym zainteresowaniem. Dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce przypada na lata 2016-2024, głównie dzięki programom wsparcia, ulgom termomodernizacyjnym i korzystnym systemom rozliczeń. Panele fotowoltaiczne mają wiele zalet, a poniżej omówimy sobie najważniejsze z nich.

  • Odnawialne źródło energii – fotowoltaika wytwarza energię ze słońca, jest więc to ekologiczne i zrównoważone rozwiązanie.
  • Pozytywny wpływ na środowisko – panele fotowoltaiczne mają niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na środowisko, a w tym na nasze zdrowie. Dzięki zastosowaniu paneli do produkcji prądu ograniczamy emisję dwutlenku węgla, która ma zły wpływ na jakość powietrza, a co za tym idzie – również nas samych, którzy oddychamy w tym zanieczyszczonym powietrzu.
  • Niezależność energetyczna – właściciele fotowoltaiki mogą uniezależnić się od sieci energetycznych, ponieważ posiadając własne panele fotowoltaiczne, wytwarzają swój prąd, który wykorzystać mogą do własnego użytku. Dzięki temu nie muszą się martwić, chociażby awariami w sieci.
  • Niższe rachunki za prąd – a skoro o wytwarzaniu własnego prądu mówimy, to nie można nie wspomnieć o fakcie, że dzięki fotowoltaice możemy znacząco obniżyć rachunki.
  • Cicha praca instalacji – dużą zaletą paneli fotowoltaicznych jest fakt, że podczas pracy nie generują one hałasu. Dzięki temu instalacja nie wpływa negatywnie na ludzi i zwierzęta.
  • Bezobsługowe działanie – fotowoltaika nie wymaga obsługi, chociaż należy pamiętać, że panele należy raz na jakiś czas czyścić. W Polsce zaleca się, aby robić to 1-2 razy w roku. Zalegające liście, kurz, brud czy śnieg mogą zmniejszać wydajność paneli. Nie można również pominąć regularnych kontroli stanu instalacji przez specjalistę. Poza tymi aspektami jednak fotowoltaika nie wymaga znacznej ingerencji w jej działanie, stając się systemem bardzo przystępnym do użytkowania.
  • Trwałe rozwiązanie – cecha ta może być traktowana jednocześnie jako wada i zaleta. Fotowoltaika to trwałe rozwiązanie, które może służyć nawet 30 lat i dłużej. Panele jednak i ich wydajność stopniowo spada. Choć spadki coroczne nie są dużymi wartościami, tak trzeba pamiętać, że panele po wielu latach pracy będą miały nieco mniejszą wydajność.

Wady paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika, chociaż zdecydowanie jest rozwiązaniem zasługującym na prawdziwe uznanie i jej zalety przewyższają jej ewentualne braki lub sporadyczne wady, tak nie możemy w tym porównaniu nie zająć się również właśnie tą drugą stroną paneli słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna ma swoje wady, a są nimi między innymi:

  • Wysoki koszt początkowy – osoby, które planują zainwestować w panele fotowoltaiczne, mogą liczyć na dofinansowania i programy wsparcia, jednak mimo wszystko panele mogą dalej stanowić spory wydatek na sam początek.
  • Zależność od warunków pogodowych – panele fotowoltaiczne najlepiej pracują oczywiście wtedy, gdy świeci słońce. W przypadku jednak pochmurnej pogody lub podczas zimy produkcja przez nie prądu jest niższa.
  • Zużywanie się paneli – panele słoneczne jak większość rzeczy z czasem ulega stopniowemu zużyciu, co może wpływać na ich wydajność. Szacuje się, że panele dobrej jakości tracą około 0,5% wydajności rocznie.
  • Przegląd i czyszczenie – kiedy mówimy o przeglądzie, mamy na myśli przegląd wykonany przez specjalistę. Jest to zalecany serwis. Jeśli chodzi natomiast o czyszczenie, to jest to praca polegająca na usuwaniu kurzu, liści lub innych zalegających na panelach odpadach. Takie działanie należy wykonywać przynajmniej 1-2 razy w roku. Może to być dla niektórych osób jedna z wad fotowoltaiki. 

Wady i zalety fotowoltaiki – czy instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Inwestując w taki system produkowania energii, nie można nie zapoznać się również z wadami owej instalacji. Rozeznanie się na temat da nam większą pewność tego, czy dane rozwiązanie sprawdzi się w naszym przypadku.

Instalacja fotowoltaiczna mimo kilku swoich wad nadal jednak pozostaje opłacalnym rozwiązaniem. Montaż paneli fotowoltaicznych niesie ze sobą szereg zalet. Jest bezpieczny dla ludzi i przyjazny dla środowiska, daje możliwość realnych oszczędności, a także pozwala uniezależnić się od sieci energetycznej. Poza tym fotowoltaika to rozwiązanie przyszłościowe, które dalej będzie pozostawało w sferze zainteresowań osób planujących inwestycję w bezpieczne i dobre odnawialne źródło energii.

Mamy nadzieję, że powyższe wady i zalety fotowoltaiki pomogą Ci podjąć decyzję o inwestycji w to rozwiązanie. Jeśli jednak potrzebujesz więcej informacji lub wsparcia w zaplanowaniu montażu paneli słonecznych, skontaktuj się z nami. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + osiem =