Pompy ciepła w pigułce
Co to jest pompa ciepła?
Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi, które powodują przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Rozwiązanie to jest oszczędnym i jednym z najbardziej efektywnych sposobów ogrzania domu i uzyskania ciepłej wody. Jest to również ekologiczne rozwiązanie – pompy pozyskują nawet 75% energii ze środowiska naturalnego.
Dlaczego pompy ciepła są ekologiczne?
Ogrzewać budynki możemy na różne sposoby. Jednym ze sposobów jest właśnie zastosowanie pompy ciepła. Ich przeznaczenie jest takie samo jak innych urządzeń np. kotła gazowego, który zasilany jest paliwem stałym. Wszystkie te urządzenia grzewcze działają na zasadzie podgrzewania czynnika grzewczego (np. wody), która następnie oddaje ciepło do instalacji budynku. Różnicą jest sposób podgrzewania. W przypadku kotłów gazowych, czy też olejowych spalamy paliwo kopalne, a tym samym emitujemy do środowiska zanieczyszczenia. Pompy ciepła pozyskują energię ze środowiska naturalnego, a następnie wykorzystując, energię elektryczną przetwarzają ją na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła możemy podzielić ze względu na rodzaj źródła dolnego i górnego. Źródło dolne to miejsce, skąd urządzenie pobiera energię np. powietrze, woda lub grunt. Źródło górne to punkty, które emitują zgromadzone ciepło czyli np. kaloryfery.
Ze względu na rodzaj źródła dolnego możemy wyróżnić:
- pompy ciepła gruntowe
- pompy ciepła wodne
- pompy ciepła powietrzne
Gruntowe pompy ciepła
W tym przypadku źródłem dolnym ciepła jest grunt. Ten rodzaj pomp ciepła możemy spotkać w dwóch wersjach – z kolektorami poziomymi oraz pionowymi. Te pierwsze układane są w gruncie, poniżej strefy zamarzania. Ich wadą jest jednak to, że zabierają one dużo powierzchni. Kolektory pionowe umieszczane są głęboko pod ziemią – zalecane jeżeli posiadamy niewielką działkę. Przy decydowaniu się na gruntową pompę ciepła należy dokładnie obliczyć ile ciepła potrzebuje dom – to zadecyduje o wielkości kolektorów ziemnych.
Zaletą gruntowych pomp ciepła z pewnością jest stabilność pracy. Ich efektywność nie spada, gdy temperatura na zewnątrz się obniża.
Wadą tego rodzaju pomp ciepła może być koszt, który jest związany z wykonaniem dolnego źródła – odwierty i inne prace ziemne.
Powietrzne pompy ciepła
Powietrzne pompy ciepła to najbardziej popularne rozwiązanie, które wykorzystuje powietrze jako źródło dolne. Ich niewątpliwą zaletą jest prostszy montaż niż w przypadku gruntowych pomp ciepła. Jest on też szybszy – nie wymaga ciężkich prac ziemnych.
Rodzaje powietrznych pomp ciepła
- pompy typu SPLIT – ten system składa się z dwóch urządzeń – jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jedna pełni funkcję agregatu, który odzyskuje i transformuje ciepło ze środowiska. Jednostka wewnętrzna czyli tzw. hydrobox jest umieszczana w kotłowni i łączy się ją z jednostką zewnętrzną.
- pompy typu MONOBLOK – w odróżnieniu od pomp ciepła typu SPLIT ten rodzaj składa się tylko z jednej jednostki montowanej na zewnątrz budynku. W przeciwieństwie do pomp ciepła SPLIT cała instalacja zamyka się w jednym urządzeniu.
Wodne pompy ciepła
Ten rodzaj pomp ciepła działaja przy pomocy zbiorników wodnych znajdujących się na działce albo poprzez dwie studnie głębinowe (czerpną i zrzutową). W skrócie działanie opiera się na pobraniu wody ze studni czerpnej, pozyskanie ciepła i przekazanie go do budynku, a następnie odprowadzenie schłodzonej wody do studni zrzutowej. Konieczne jest więc tutaj wykopanie studni, chyba że mamy do dyspozycji inny zbiornik wodny taki jak rzekę, czy staw. W takich przypadkach jednak musimy się liczyć z problemem, jakim może być zanieczyszczenie wody, którą musimy oczyścić.
Zaletą wodnej pompy ciepła jest aspekt wydajnościowy. Wody w gruncie mają stałą temperaturę, więc w niższych temperaturach pompa wodna będzie bardziej efektywna niż pompa wykorzystująca energię powietrza.
Wodne pompy nie cieszą się dużą popularnością ze względu na koszt inwestycyjny, który może wymagać kopania dwóch studni, czy też koniecznością okresowego oczyszczania wody. Jeżeli jednak mamy do dyspozycji na swojej działce studnie, które możemy wykorzystać w celu zainstalowania wodnej pompy ciepła, warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem.
Ogólne zalety pomp ciepła
- oszczędność – zmniejszamy rachunki za ogrzewanie domu, jak i wody
- ekologia – pompy ciepła są ekologicznym rozwiązaniem
- bezobsługowość – urządzenia praktycznie nie wymagają obsługi, zmiany możemy wykonywać np. za pośrednictwem sieci internetowej albo ze sterownika
- brak konieczności budowy komina
- nie musimy składować opału (np. drewna lub węgla)
- możliwość chłodzenia (przy zastosowaniu odpowiednich odbiorników)
Ważne parametry pomp ciepła
- wydajność – każda pompa ciepła ma inną wydajność grzewczą, którą należy dopasować do konkretnego budynku
- efektywność (COP) – parametr COP określa pracę pompy ciepła, określa ilość dostarczanego ciepła do ilości zużytej energii elektrycznej koniecznej do wytworzenia ciepła
- żywotność – średni okres eksploatacji pomp ciepła wynosi około 20 lat. Jest on zależny od wielu czynników np. przeglądów, jakości komponentów, czy też poprawności samego doboru pompy ciepła do budynku
- poziom hałasu – hałas wytwarzany przez pompy ciepła nie może przekraczać wyznaczonych wartości. Pompa ciepła wytwarza hałas głównie na zewnątrz budynku – tam gdzie znajduje się sprężarką.
- wielkość pompy – na rynku istnieje wiele modeli pomp ciepła, które różnią się rozmiarami. Należy pamiętać o dobraniu wielkości pompy do wielkości kotłowni, w której musimy zmieścić odpowiednie urządzenia. Dobrze jest też uwzględnić miejsce na swobodny dostęp do urządzeń podczas wykonywania przeglądów
Podsumowanie
Pompy ciepła z roku na roku stają się coraz bardziej popularne. W JanDRO oferujemy kompleksową pomoc w wyborze pompy ciepła. Oprócz pomocy zajmiemy się także jej montażem.