Fotowoltaika w 2025 roku – czy będzie opłacalna?

O opłacalności fotowoltaiki mówi się od dłuższego czasu. Jest to temat znajdujący się ciągle na topie tematów interesujących właścicieli domów i firm, którzy chcą zoptymalizować nieco swoje rachunki za prąd. Oczywiście owa optymalizacja ma w głównej mierze polegać na mniejszych rachunkach, znacznie korzystniejszych dla gospodarstwa domowego. Stosowanie nowych technologii skutecznie wspomaga ten proces oszczędzania, warto jednak wiedzieć zarówno o plusach, jak i minusach takich rozwiązań. Zbliżający się koniec roku rodzi również pewne pytania, a mianowicie, czy fotowoltaika w 2025 będzie wciąż opłacalnym rozwiązaniem? W poniższym artykule postaramy się sobie odpowiedzieć na to pytanie, opisując zarówno plusy, jak i minusy inwestycji w panele fotowoltaiczne.

Od czego zależy, czy fotowoltaika nam się opłaci?

Aby w ogóle rozpocząć rozważania na temat tego, czy fotowoltaika w 2025 jest opłacalna, należy sobie odpowiedzieć na ogólne pytanie: od czego zależy, czy fotowoltaika nam się opłaci? Podejście do tematu od tej strony sprawi, że otrzymamy szerszy obraz tego, jak to rozwiązanie może nam pomóc zmniejszyć rachunki za prąd. Warto bowiem wiedzieć, że o ile owszem, fotowoltaika to naprawdę świetne rozwiązanie, które nie tylko wpływa pozytywnie na środowisko, ale również ma realny wpływ na nasz budżet, tak jednak nie wszędzie może się ona sprawdzić.

Nasłonecznienie i odpowiedni kąt nachylenia

Panele fotowoltaiczne potrzebują słońca, by móc produkować energię. Aby fotowoltaika dawała oszczędności w dłuższej perspektywie czasu, panele muszą mieć dostęp do promieni słonecznych. Odpowiednie nasłonecznienie jest istotne, a największe nasłonecznienie możemy spotkać na południu kraju, co oznacza, że tamtejsze instalacje fotowoltaiczne mogą produkować więcej energii w skali roku niż na północy. Oczywiście nie oznacza to, że fotowoltaika na północy kraju nie ma sensu. Ważne jest przede wszystkim kierunek, w jakim skierowane są panele. Ekspozycja na południową stronę i odpowiedni kąt nachylenia również mają tutaj duże znaczenie. W przypadku bardzo zacienionych okolic panele fotowoltaiczne mogą nie być tak opłacalne.

Wysokość zużycia energii

Rachunki za prąd potrafią przysporzyć o bóle głowy. Zmniejszenie kosztów za energię to główny cel fotowoltaiki. Nie zawsze jednak inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacanym działaniem. Warto zastanowić się, czy zużycie energii elektrycznej w danym gospodarstwie domowym lub firmie jest na tyle duże, by rzeczywiście panele fotowoltaiczne mogły przynieść oszczędności. Czym więcej energii zużywamy, tym większy potencjał oszczędnościowy ma fotowoltaika – to całkowicie zrozumiałe. Panele fotowoltaiczne opłacają się zatem najbardziej wtedy, gdy produkowana energia jest zużywana na miejscu, na bieżąco. Oczywiście istnieje możliwość odsprzedawanie energii do sieci (po cenach rynkowych) lub magazynowanie nadmiaru energii w specjalnych systemach magazynowania energii (bateriach), jednak jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Ceny prądu

Czynnikiem, który wpływa na to, czy fotowoltaika jest opłacalnym przedsięwzięciem, jest oczywiście najważniejszy element tego wszystkiego – a mianowicie ceny prądu. Wysokie rachunki za energię elektryczną sprawiają, że wiele osób szuka rozwiązań, jak takie rachunki można by zmniejszyć. Prąd jest drogi, a kolejne zapowiedziane (prawdopodobne) podwyżki w 2025 roku mogą sprawić, że rachunki znacznie wzrosną. Będzie to duży cios dla gospodarstw, które energię elektryczną czerpią z elektrowni. Nic zatem dziwnego, że wiele osób szuka informacji o tym, jak zoptymalizować koszty za prąd.

Jeśli tendencja wzrostowa prądu nadal będzie się utrzymywać, to fotowoltaika może być wówczas bardziej opłacalna, ponieważ inwestor uniknie płacenia wyższych rachunków, produkując energię we własnym zakresie. 

Dofinansowania i ulgi podatkowe

Opłacalność fotowoltaiki może również zależeć od możliwych dofinansowań i dostępności programów, które wspomagają inwestycję w odnawialne źródła energii. Ulgi podatkowe również zwiększają atrakcyjność instalacji paneli fotowoltaicznych. 

W 2025 roku osoby, które planują instalację fotowoltaiki, nadal mogą liczyć na wsparcie finansowe i ulgi podatkowe. Przewidywana jest bowiem kontynuacja popularnych programów takich jak „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”. Warto śledzić oficjalne strony tych programów, aby móc odpowiednio przygotować się do składania wniosków w nadchodzącym roku.

System rozliczeń z zakładem energetycznym

Nadwyżka energii to nierzadka sytuacja podczas produkcji energii poprzez panele fotowoltaiczne. Spowodowane to jest głównie faktem, że panele najlepiej pracują, kiedy słońce jest w zenicie. Słonecznie dni sprawiają, że produkcja prądu może znacznie przekraczać zapotrzebowania domu, przez co mamy do czynienia z nadwyżką energii. Co z taką nadwyżką robić, by inwestycja w fotowoltaikę była opłacalna? Cóż, istnieje kilka opcji, jednak teraz omówimy jeden z nich, a mianowicie system rozliczeń z zakładem energetycznym.

Nadwyżkę energii można bowiem przekazywać elektrowni. Oczywiście nie za darmo. Obecnie w Polsce mamy dwa główne systemy rozliczeń z zakładem energetycznym: net-billing oraz net-metering. Oba systemy jednak nieco się od siebie różnią. Aby dowiedzieć się więcej o systemach rozliczeń, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat net-meteringu oraz net-billingu: https://www.jandro.pl/roznice-miedzy-systemami-net-metering-a-net-billing/ 

Co się jednak tyczy opłacalności montażu fotowoltaiki w 2025 roku – cóż, dużo też może zależeć od właśnie systemów rozliczeń z zakładem energetycznym. Jeśli nasze panele fotowoltaiczne będą wytwarzały nadmiar energii, to warto zastanowić się nad tym, jak taką niezużytą energię magazynować. Systemy rozliczeń to popularny sposób, jednak wszelkie zmiany w przepisach mogą wpływać na ten system, dlatego warto śledzić na bieżąco regulacje prawne. 

Czas użytkowania

Jednym z równie istotnych czynników, które wpływają na to, czy fotowoltaika jest opłacalna, jest czas użytkowania. Inwestycja w fotowoltaikę nie zwróci się z pewnością od razu. Na realne oszczędności można liczyć dopiero po upływie średnio 6-10 lat. Jeśli zatem osoba, która chce założyć fotowoltaikę, rozmyśla również o sprzedaży nieruchomości w niedługim czasie, to wówczas opłacalność inwestycji w fotowoltaikę może być mniejsza. Z drugiej jednak strony panele fotowoltaiczne mogą podnieść wartość nieruchomości – do tematu zatem należy podejść całkowicie indywidualnie i rozważyć wszelkie za i przeciw.

Kto może skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę w 2025 roku?

Dofinansowanie na fotowoltaikę w 2025 roku będzie dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Planowana jest kontynuacja programu „Czyste Powietrze”, który wspiera właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, zwłaszcza tych o niskich dochodach. Program w ostatnich latach cieszył się ogromnym zainteresowaniem, podobnie jak i program „Mój prąd”, który również z dużym prawdopodobieństwem będzie kontynuowany w 2025 roku. Oficjalne komunikaty dotyczące programów należy śledzić na stronach programów. Dla osób, które planują inwestycję w fotowoltaikę w 2025 roku, zaleca się śledzenie aktualności dotyczących możliwych dofinansowań, które mogą pojawiać się pod koniec roku lub w styczniu 2025. 

Fotowoltaika 2025 – odnawialne źródła energii, czy się opłaca – podsumowanie

W tym artykule staraliśmy się przedstawić najważniejsze czynniki, które wpływają na opłacalność instalacji fotowoltaiki w 2025 roku. Wiele oczywiście zależy od indywidualnych aspektów i możliwości finansowych, jednak w Polsce tak jak i w poprzednich latach, nadal planowane są kontynuacje programów wspierających osoby pragnące zainwestować w odnawialne źródła energii. Warto rozważyć jednak kilka innych kwestii takich jak lokalizację, szacunkowe zużycie energii czy ewentualny magazyn na nadwyżki.

Fotowoltaika w 2025 nadal będzie tematem, który będzie znajdował zainteresowanie wśród wielu osób. Rosnące ceny energii sprawiają, że każdy szuka rozwiązań, które pozwolą zoptymalizować nieco rachunki za prąd do rozsądnych wartości. 

 

Fotowoltaika Jasło – zajmujemy się kompleksowo montażem fotowoltaiki w Jaśle oraz okolicach. Oferujemy profesjonalne doradztwo, sprawny montaż i pomoc w uzyskiwaniu dofinansowania w programie „Czyste powietrze”. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 4 =