Jakie ogrzewanie do domu wybrać | 2023?

Zmieniające się prawo, unijne rozporządzenia, ustawy antysmogowe,  podwyżki opłat – to czynniki determinujące decyzję o tym jakie ogrzewanie domu wybrać w najbliższym czasie. Większości z nich musimy się podporządkować, na przykład z uwagi na nakładane kary.

Są jednak również inne elementy wpływające na nasz wybór. W większości przypadków głównym czynnikiem jest ten finansowy. Trzeba dobrze oszacować swoje możliwości i przeliczyć koszt ogrzewania na kilka(naście) lat wprzód, aby móc wybrać odpowiednie źródło ciepła. Być może warto zainwestować więcej teraz, np. w pompę ciepła i fotowoltaikę, aby w przyszłości płacić niższe rachunki za zużycie prądu.

Kolejnym determinantem jest możliwość ingerencji w budynek podczas montowania instalacji grzewczej. Mamy inne możliwości, kiedy zaplanujemy miejsce na kocioł grzewczy z podajnikiem na etapie projektowania domu, niż kiedy musimy przerobić dużą część domu, włącznie z podwieszaniem sufitów, kiedy wymarzyła się nam rekuperacja.

Dostęp do mediów na działce narzuca określone możliwości – jeśli w okolicy nie ma możliwości podłączenia gazu, możemy zdecydować się na kocioł olejowy, lub zasilany prądem.

Czy jest w czym wybierać?

Oczywiście! Przedstawiamy najbardziej popularne opcje wraz z ich zaletami i wadami:

  • Kotły c.o.  – to najbardziej popularna instalacja grzewcza. Kotły mogą być zasilane gazem (opcja tańsza), olejami (opcja droższa), lub prądem. Ich główną zaletą jest bezobsługowość oraz szeroki wybór producentów i możliwości konfiguracji. Są proste w obsłudze i zajmują niewiele miejsca. Dobrze sprawdzają się w każdym domu.

 

  • Kotły zasypowe – na węgiel, ekogroszek i pellet, powoli są wypierane przez inne typy kotłów, głównie ze względu na wygodę użytkowania. Wpływ mają także czasowe problemy z dostępem węgla w składach.

 

  • Pompy ciepłato rozwiązanie jest coraz chętniej wybierane przez inwestorów, zwłaszcza dzięki zwiększającej się świadomości oraz dbałości o czyste powietrze.. Wymaga większego wkładu finansowego na początku (i to jedyna wada), za to koszty eksploatacji i ogrzewania są niskie. Zwłaszcza, jeśli idzie w parze z zamontowaną fotowoltaiką – instalacja staje się samowystarczalna w dostarczaniu ciepła.

Niezależnie od wyboru urządzenia produkującego ciepło, możemy zdecydować się na różne formy oddawania ciepła do domu. Najpopularniejsze systemy ogrzewania to grzejniki i ogrzewanie podłogowe. Spotyka się także domy, w których zastosowane są oba sposoby grzania (rozwiązanie nie jest to jednak zalecane dla części pieców gazowych).

Aby system ogrzewania był bardziej wydajny i tańszy dostępne są również instalacje wspomagające (które przynoszą również inne korzyści). Zastosowanie paneli fotowoltaicznych pozwala uzyskiwać energię ze słońca, czyli zupełnie bezpłatnie i z niewyczerpalnego zasobu. Fotowoltaika jest trwała i prosta w obsłudze. Na jej kupno i montaż często można uzyskać dofinansowanie.

Zastosowanie rekuperacji zatrzymuje w domu ciepło, które ucieka w przypadku wentylacji grawitacyjnej, przez co możemy produkować go mniej. Rekuperator utrzymuje w pomieszczeniach stale świeże i czyste powietrze, o odpowiedniej wilgotności, wpływając pozytywnie na nasze zdrowie. Jest polecany do wszystkich rodzajów ogrzewania.

Przy wyborze ogrzewania do domu warto poradzić się specjalistów, którzy pomogą w podjęciu właściwej decyzji, profesjonalnie zamontują wybraną instalację i zagwarantują opiekę i pomoc przez lata użytkowania. Zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × cztery =